2014./2015. gada teātru sezonas kopsavilkums

eurovision

Izrāde “Eiro vīzija” Nacionālajā teātrī

Katra teātra sezona ir īpaša un šī noteikti neatpaliek no citām. Šī sezona izcēlās ar vairākiem spilgtiem notikumiem, kas ietekmēja arī teātra repertuāru: Eiropas kultūras galvaspilsētas gods Rīgai 2014. gadā un 2015. gads kā Raiņa un Aspazijas 150. gadu jubilejas gads. Šogad ļoti aktīvi esmu apmeklējusi teātra izrādes un citus kultūras pasākumus, tāpēc šķiet, ka šis kopsavilkums pat varētu pretendēt uz objektivitāti (cik nu tā mākslā ir iespējama).

Savu vērtējumu balstu ne tikai salīdzinot viena konkrēta teātra radītos darbus, bet skatot izrādi kopējā sezonas mērogā. Kaut arī, piemēram, Nacionālajā teātrī bija vairākas labas izrādes, izcēlu tikai pašas labākās, kas savā mērā uzceļ latiņu augstāku arī pārējiem teātriem, un tieši šī iemesla dēļ šajās nominācijās var atrast tik maz izrāžu nosaukumus.

Tālāk sekos labāko izrāžu uzskaitījums, dalot tās pa nominācijām.

NACIONĀLAIS TEĀTRIS

Priecē jaunu režisoru piesaitīšana un jauno aktieru iesaistīšana interesantos projektos. Gandrīz visas Jaunās zāles un Aktieru zāles izrādes ir augstas kvalitātes mākslas darbi.

Spilgtākie iespaidi, iesaistoties izrādē – Eiro vīzija

Smagākā izrāde – Prāts

Spilgtākā mūsdienīgākā izrāde – Raiņa sapņi

Labākā horeogrāfija – Vīnes meža stāsti, Raiņa sapņi

Vilšanās – Svētku laika pārpratumi, Bāskervilu leģenda

 

DAILES TEĀTRIS

Tik bieži Lielās zāles izrādes izrādījušās garlaicīgas un vecmodīgas, ka drošāk ir doties  uz mazo zāļu izrādēm, kas ir spēcīgu emocionālu pārdzīvojumu pilnas. Teātris nebaidās no rupjībām un atklātas valodas, kas vainagojas ar jauniešu piesaisti teātra apmeklējumam.

Smagākā izrāde – Ugunsgrēki

Emocionālākā izrāde – Visas viņas grāmatas

Pārsteigums – Vakariņas ar Elvisu

Vilšanās – neesmu redzējusi visas izrādes, (tieši slikto atsauksmju dēļ), tāpēc nevaru pilnvērtīgi spriest, bet mazajās zālēs ar izteiktu garlaicību vai vilšanos šajā sezonā neesmu saskārusies.

 

JAUNAIS RĪGAS TEĀTRIS

Aktieru meistarība nav zudusi, bet ir jūtams atslābums, jo trūkst labu režisoru piesaistes. Izrādes ir izpārdotas, bet tas balstās uz iepriekšējo teātra iegūto slavu. Prieks par Nastavševa darbu teātrī.

Asprātīgākā, spilgtākā izrāde – Divpadsmit krēsli

Labākā horeogrāfija – Divpadsmit krēsli

Pārsteigums – Cerību ezers

Domātrosinošākā izrāde – Māceklis

Vilšanās – Provinces anekdotes, Aspazija. Personīgi

Spīķeri

Izrāde “Bārdas” Dirty Deal Teatro

 

DIRTY DEAL TEATRO

Ļoti ražena sezona ar daudz jaunām izrādēm. Savs izteiksmes veids un oriģināla pieeja ikdienišķām lietām raksturo viņu izrādes. Priecē jauno aktieru iesaistīšana izrādēs.

Asprātīgākā izrāde – Benzīnvīrs

Pārsteigums – Bārdas (tieši jauno aktieru iesaistīšanas dēļ)

Vilšanās – Trauki, Zudusī Antarktīda

 

ĢERTRŪDES IELAS TEĀTRIS

Katra izrāde ir jauns eksperiments, tāpēc pirms katra apciemojuma nevar paredzēt, ar kādām sajūtām aiziesi mājās. Priecē, ka aktieri un režisori klejo pa vairākiem teātriem, sadarbojoties un radot pilnīgi jaunas formas izrādes.

Spožākā kustību izrāde – Vaņa

Pārsteigums, asprātīgākā izrāde – Pasaka par Veco Nāvi (tieši marionešu izmantojuma dēļ)

Vilšanās – Sight is the Sense that Dying People Tend to Lose First

 

ATSEVIŠĶI TEATRĀLI NOTIKUMI

Mūsdienīgākā izrāde –„Zelta zirgs” (teātra festivāla „Patriarha rudens” ietvaros Gildas Aleksa un Kultūras akadēmijas 2. aktieru kursa iestudētā izrādes daļa).

Labākā horeogrāfija – „Vecmāmiņas” (Smiļģa mājā rādītā deju izrāde, kuras režisore ir Antra Austriņa-Seņkāne un  horeogrāfe – Alise Putniņa).

Smieklīgākā izrāde – „Trīs stāsti” (Vara Piņķa režisētā izrāde, kur piedalās Kultūras akadēmijas 4. kursa aktieri)

Vilšanās – LU Studentu teātra kustību izrāde „Melnraksts”, Happy Dance Studio ēnu deju kustību izrāde „Ēnas nāk gaismā”, kas rādīta neatkarīgajā teātrī „Skatuve”, „Būt ..Šekspīram” Ditas Balčus teātrī.

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , , , , , ,