A. Gaujas “Izlaiduma gads” jeb Izlaidies gads

Arī es diemžēl, pakļauta spiedienam un interesantajām reklāmām uz ielām, tiltiem, internetā utt., iepazinos ar latviešu kino jaunumu Andra Gaujas filmu “Izlaiduma gads”. Biju pārāk daudz dzirdējusi iepriekš, lai spētu tā pavisam svaigi to skatīt, bet tam nevajadzētu būt šķērslim, ja filma patiešām būtu laba.

Sižetu visi zinām. Jauna skolotāja (lomā Inga Alsiņa – Lasmane), kas meklē savu vietu dzīvē, bagāts, vecāku neievērots skolnieks – vienpatis (spēlē Mārcis Klatenbergs), kam iepatīkas šī skolotāja, jo viņa nav kā visas citas (ar to domāju viņa skolasbiedrenes- pārmālējušās meitenes īsās kleitās, kas aizraujas ar alkoholu, smēķēšanu un atdošanos kādam..) Ja autori vēlējušies parādīt tiešām reālistisku ainu no skolas, tad jau būtu jābūt vēl kādam vienpatim klasē, ar ko šis jauneklis varētu draudzēties… Un reklāmās vēl izsludinātais sauklis: “Skolotāja, kura nepateica nē!” Skan kā tāda nenormāla varonība! Sak, varone tu esi, lielisks piemērs! Paskat, jaunieši, ejiet mācieties par skolotājiem un varēsiet gulēt ar saviem audzēkņiem!!

Pēc filmas noskatīšanās man labāks liktos nosaukums “Izlaidies gads”. Iedzersim, ballēsimies skolotājas dzīvoklī un nemācīsimies krievu valodu. Rodas jautājumi, vai tiešām jaunieši ir tik aprobežoti? Vai tiešām nav citu problēmu kā pārgulēšana ar skolotāju, klasesbiedreni un ballīšu trūkums? Manuprāt, tagad jaunieši jau laikus domā par nākotni, ko darīs pēc vidusskolas utt.. Bet no otras puses, varbūt tieši šiem jauniešiem nav un nebūs nākotnes, tāpēc filmas veidotājiem nebija sevi jāapgrūtina ar šādu misēkļu risināšanu.

Kāpēc filmai ir tik garš ievads, it kā visi jau tāpat nezinātu, kas tiks rādīts un pēc pirmajām piecām minūtēm nebūtu skaidrs, kuri būs galvenie vaininieki, un kāpēc skolotāja Zane iemīlas savā skolniekā? Nav pamatotu jēdzīgu iemeslu, kas tiktu parādīti filmā, lai saprastu, ka starp viņiem ir kādas patiesas siltas jūtas, izņemot dzīvniecisku vēlmi apmierināt savas seksuālās vajadzības… Viņam ir BMW un tas arī viss.

Dialogi filmā ir vāji gan uzrakstīti, gan izpildīti. Bēdīgi skatīties, it kā tā būtu sacensība, kurš beigās izskatīsies kaut cik labi un varēs ar lepnumu pateikt- lūk, es filmējos “Izlaiduma gadā”. Nav nekādu emociju attēlojumu, nekādu iekšējo dialogu, kas tik ļoti prasījās, lai paskaidrotu amizantās izdarības…

 

Par filmas beigām- cerēju, ka būs kas interesants, kur dvēseli piesiet, kas tāds, kas ļaus uzelpot un pasmaidīt, ka nebija nemaz tik traki, bet nebija. Tikai vēl vairāk pārliecinājos, ka otro reizi neparko neskatīšos un nevienam citam ar’ neieteikšu.

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , ,

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *