Manas atsauksmes par izrādi “Baltā grāmata”

Foto no izrādes"Baltā grāmata"

Jānis Znotiņš Vectēva lomā

Apkārt dzirdamas bērnu čalas. Nepacietīgi mazie skatītāji rausta mammām aiz piedurknēm- nu, kad izrāde sāksies?

Kad ieeju telpā, kur notiks izrāde, tāpat kā mazie ķipari esmu pārsteigta par zāles iekārtojumu. Pirmās trīs rindas ir iekārtotas ar mīkstiem salmu maisiem, kur sēdēt bērniem, bet aiz viņiem daži soli, kur vecāki var piemesties.

Izrādes pamatā ir Jāņa Jaunsudrabiņa bērnību dienu stāsti no grāmatas „Baltā grāmata”. Izrāde top uz vietas. Viens lasa tekstu, bet otrs attēlo, ko nupat noklausījies. Aktieri Lauma Balode un Jānis Znotiņš skatītāju acu priekšā pārtop par vectētiņu, vecmāmiņu, pašu mazo Jāni Jaunsudrabiņu un pat par aitām. Ar vienkāršiem līdzekļiem viņi panāk lielisku efektu. Bērni redz, ka zem biezās un smieklīgās bārdas slēpjas tas pats aktieris, bet azartiskā spēle ierauj mūs visus iekšā, un aizmirstas, ka tā ir izrāde.

To tiešām īsti nevar nosaukt par izrādi. Es to sauktu par atraktīvu spēli, kurā bērni visu laiku tiek iesaistīti. Un tā nav tāda piespiedu rotaļa, kur visiem jāsadodas rokās, jo, redz, tagad iesim uz apli un visiem būs jautri! Bērni izmisīgi vēlas, lai viņi tiktu izvēlēti aktieru jautrajām izdarībām. Beidzot bērns var justies brīvs un atraisīts.

Bet ko nu par bērniem. Kādi bija mani iespaidi?

Es ļoti daudz smējos. Tā, kā sen nebiju smējusies. Un bērni smējās. Smiekli vieno un izraisa tikai vēl lielākus smieklus. Paldies aktieriem un foršajai teātra atmosfērai, kas ļauj aizmirst ikdienas rūpes.

Aktieri radīja to teātra brīnumu, kas, man likās, jau ir miris… Ārā gāž kā ar spaiņiem, ducina pērkons, melna nakts ar spožām zvaigznēm u.c. Teātris rada ilūziju, kas pirmo reizi neliek sevi apšaubīt. Ja viņi saka, ka ārā līst, tad līst. Un es nezinu, kā viņi izveidoja to praktiski, ar kādām ūdens kannām vai kā citādi. Bet galvenais, ka nerodas nekādi jautājumi. Viss, ko pasaka, arī reāli notiek. Un tu notici tam pilnībā. Un tieši tur ir tā sāls, kāpēc bērniem šī izrāde varētu patikt. Tā nav mānīšanās.

Ja man būtu bērni, es noteikti tos aizvestu uz šo izrādi!

Režisore- Inga Tropa

Scenogrāfe: Inga Alsiņa

Gaismu mākslinieks: Jānis Sniķers
Spēlē: Lauma Balode, Jānis Znotiņš
Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , , , , ,

One Comment

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *