Manas atsauksmes par izrādi “Bārdas”

Dirty Deal Teatro

Melno bārdu klans

Melno bārdu vārdā – smieklīgi un izklaidējoši

18. aprīļa vakarā Dirty Deal Teatro bija sapulcējies krietns bariņš ļaužu, lai novērtētu Mārča Lāča un Jāņa Joņeva radīto izrādi „Bārdas”. Garās, melnās bārdās ietērptie aktieri ieved pasaulē, kur brīnumaini notikumi sajaucas ar reālistiskām dzīves ainiņām, radot brīvu gaisotni un atvērtu skatījumu par lietām, kas izrādē attēlotas. Izrādē spēlē aktieri: Armands Berģis, Raimonds Celms, Jānis Kronis, NIKO un Kārlis Tols.

Izrādes sākumā skatītāji var noklausīties divu cilvēku (Slepenpolicijas iecirkņa šefa un kanclera) telefona sarunu, kurā tie apspriež sarežģīto situāciju, kas saistīta ar rudbāržu, sirmbāržu, bezbāržu (un citu bārdu īpašnieku) izplatīšanos, kas nav pieļaujama. Šajā pasaulē valda Melnās bārdas. No telefona sarunas tad arī var noprast, par ko būs izrāde – par varas attiecībām ar cilvēku, par cilvēka vēlmi sekot kādam (cilvēkam, reliģijai, varai). Kā atklājas vēlāk, izrādē ir vēl vairākas tēmas, piemēram, par stereotipiem, kādam jābūt īstam vīrietim un no kā vīrieši baidās.

Stāsts atklājas pamazām, atklājot jaunus pavedienus un sarežģījumus, ļaujot ieraudzīt Melnbāržus no dažādiem skatu punktiem. Viņi ir agresīvi, drosmīgi, protams, melni (arī sirdij jābūt melnai) un pakļaujas savai vadībai. Lai kas tiktu ierosināts, viņi to izpildīs ar lielāko centību un pakalpību, bet kur ir robeža starp muļķīgu pakļaušanos un sekošanu savam elkam, varonim? Un ja nu šis varonis īstenībā nav tik dižs un cildens, kā tu viņu iedomājies?

teātris

Raimonds Celms un Armands Berģis

Melno bārdu slepenpolicijas ikdiena sastāv no viltvāržu tvarstīšanas, to pratināšanas, slavas dziesmu sacerēšanas melnajai bārdai un savas bārdas mīļas apčubināšanas. Bārda ir kas vairāk par sejas apmatojumu vai aksesuāru, tas ir dzīvesveids. Un tas pieprasa savu dzīvi pakļaut noteiktiem likumiem un muļķīgām regulām.

Izrādē smieklīgas un absurdas ainas mijās ar fiziski pretīgām un pārsteidzošām ainām. Lai izrādi atdzīvinātu, starp dialogiem iesprausti divi muzikāli skaņdarbi (mūzikas autors Toms Auniņš). Piemēram, priekšnesums kancleram izvēršas kā ārija ar dziedāšanu un akrobātiskiem trikiem. Tieši šī aina izsauc visskaļākās skatītāju emocijas.

Skatuves telpa iekārtota kā šefa birojs: ar lielu koka galdu pa vidu, krēslu un pamatīgu skapi, kas aizņem veselu sienu un kalpo kā aizslietnis, kas nodala redzamo un neredzamo vidi. Lielāko izrādes laiku skatuve ietīta pustumsā, kas rada maģisku noskaņu.

atsauksmes

Armands Berģis Bārdu Viltotāja lomā

Visspilgtāk sevi parāda aktieris Armands Berģis bārdu krāsotāja un galvenā Melno bārdu klana kanclera lomā. Bārdu krāsotājs ir nodevējs un lielākais nelietis (pēc izmeklētāju domām), jo ļauj mainīt tavas bārdas izskatu. Viņš parādās ļoti ekstravagantā veidā – puse ķermeņa ir ieslodzīta lielā sēžamkrēslā, atklājot tikai aktiera galvu, vienu roku un kāju. Ilgi nemazgājies un pilnīgi noskrandis viņš pašapmierināti smīn uz izmeklētājiem un atklāj savas zināšanas. Viņa varonis ir biedējošs un tajā pašā laikā pievilcīgs, jo par spīti tam, ka viņš ir sagūstīts, viņš nepakļaujas spiedienam un saglabā savas domas – katram ir izvēle, ar kādu bārdu tas vēlas dzīvot. Toties kanclers ir pilnīgs pretstats bārdu krāsotājam – kopts, elegantās drēbēs, ar garu, mirdzošu bārdu. Viņa sievišķīgās kustības, maigie žesti un dīvainās izdarības smīdina skatītājus līdz vēderkrampjiem. Manuprāt, šī ir viņa labākā loma pēdējā laikā – pārliecina viss, ko viņš dara.

Lai arī izrāde ir vizuāli koša, tās dramatiskais materiāls nepiedāvā jaunas idejas. Ja salīdzina ar iepriekšējām Dirty Deal Teatro izrādēm, šī noteikti nav no spēcīgākajām, bet tik un tā izrāde ļaus izsmieties no sirds.

Izrādē atskan necenzēta leksika un izrādi neiesaka skatītājiem, kas jaunāki par 16 gadiem.

Foto: Inga Plūme

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , , , , , , ,

One Comment

  1. […] Ilva Lorence raksta savā teātra blogā […]

Komentāri ir slēgti.