Manas atsauksmes par izrādi “Benzīnvīrs”

izrāde Benzīnvīrs

Andrejs Možeiko un Edgats Kaufelds

Normālais nenormālo vidū

23. februāra vakarā Dirty Deal Teatro notika pirmizrāde režisoru Andra Kalnozola un Martas Elīnas Martinsones iestudējumam “Benzīnvīrs”. Izrāde balstās uz viena cilvēka – Kaspara G. biogrāfiju, kuram dramaturgs Andris Kalnozols vairākus gadus sekojis un filmējis to, līdz sapratis, ka iestudēs sirreālu izrādi par viņa gaitām.

Kas īsti ir Benzīnvīrs? Izrādes gaitā nesteidzīgi tiek atklāta viņa pagātne un viņa dzīvesveids, ievelkot arī skatītāju kā viņa dzīves sastāvdaļu, kas pasīvi uz to visu noraugās. Bērnu nama bērns, kas nonācis pie attāla tēvoča kādā piejūras pilsētā, un, liekas, iepazinis pasauli savādāku nekā to redz citi. Pusaudža gados ar vienaudžiem ostījis benzīnu. Kad pārējie vai nu turpināja mācības, vai apprecējās, Kaspars G. turpināja aizrauties ar benzīnu un sāka savas klaidoņa gaitas.

Kaut ģērbies skrandās un ilgi nemazgājies, Benzīnvīrs (spēlē Andrejs Možeiko) ar savu domīgo klusēšanu un lēnīgajām kustībām šķiet harmonisks un laimīgs savā klejošanā. Šis skatījums arī ir tas, kas piesaista izrādē. Nevis medijos aprakstītais un rādītais bezpajumtnieks, kas gadiem ilgi dzīvo patversmēs par nodokļu maksātāju naudu un kurn par pasaules netaisnību, bet gan dīvainis, kas ar varu pat nav noturams patversmēs un iestādēs, kur tiek ievietoti garīgi neveseli ļaudis. Nevienam neko ļaunu nedara, savas dienas pavadot autoostu un benzīntanku tuvumā.

Izrāde veidota kā sižets televīzijas raidījumam par Benzīnvīru. Tā tiek parādīts gan pats Benzīnvīrs no dažādiem skatu punktiem, gan arī sabiedrības attieksme pret viņu. Raidījuma vadītāju lomās iejūtas aktieri Ivars Krasts un Edgars Kaufelds, kas atraktīvi vēlāk iejūtas arī policistu un rehabilitācijas centra darbinieku lomās. Izrāde veidota no spilgtām, komiskām ainām, kur Krasts un Kaufelds attēlo dažādus sabiedrības slāņus, kam pretstatā ir Benzīnvīra harmoniskā pasaule. Gan pastulbie policisti, gan rehabilitācijas centra darbinieki, kas pārņemti ar savas auras uzlabošanu, gan vienkāršs garāmbraucējs tiek rādīti kariķēti, uzsverot cik daudz cilvēki cenšas ietekmēt viens otru, piespiežot pieņemt viņa dzīves modeli.

Dirty Deal Teatro

Skatuves iekārtojums

Skatuves telpa piepildīta ar vairākiem plauktiem, kur stāv nevajadzīgi krāmi, atgādinot nekārtīgu garāžu vai pagrabu. Telpas kreisajā pusē ir midzenis, no kura Benzīnvīrs sākumā izlien un izrādes beigās ielien atpakaļ. Labajā pusē novietots benzīntanks, kurš vienā ainā kalpo arī kā tribīne.

Pa vidu izrādes ainām, skan divas dziesmas. Ivars Krasts un Edgars Kaufelds tērpušies platos pončo un sombrero cepurēs galvās iznāk skatītāju priekšā un pilnīgā nopietnībā izpilda dziesmas par visu un neko. Šlāgeru tipa dziesmu vārdi un līganā melodija skatītājiem liek smieties no sirds.

Pēc izrādes rodas jautājums: vai Benzīnvīrs redz šos cilvēkus kariķēti, jo kā nekā viņš ir saostījies benzīnu, vai arī tādi viņi ir īstenībā un Benzīnvīrs ir vienīgais normālais nenormālo vidū?

Skaļi smiekli un klusuma pilni mirkļi, kad skatītāju dzirde koncentrēta uz Benzīnvīra ikdienas pārdomām. Izrāde pilna pārsteigumu un jautru mirkļu, tāpēc noteikti iesaku to apmeklēt. Izrādi neiesaka apmeklēt skatītājiem, kas jaunāki par 16 gadiem.

Foto: Inga Plūme

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , , ,

One Comment

  1. […] “Skaļi smiekli un klusuma pilni mirkļi, kad skatītāju dzirde koncentrēta uz Benzīnvīra ikdienas pārdomām. Izrāde pilna pārsteigumu un jautru mirkļu, tāpēc noteikti iesaku to apmeklēt.” Ilva Lorence raksta savā teātra blogā […]

Komentāri ir slēgti.