Manas atsauksmes par izrādi “No, sorry, not tonight!”

Zirgu Pasts

Dace Šteinerte

Maija vidū Zirgu Pastā notika īpaša pirmizrāde Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra aktiermākslas 4. kursa studentes Daces Šteinertes monoizrādei „No, sorry, not tonight!” (Atvaino, ne šovakar!) Maija mēnesis pilns ar jauno aktieru izrādēm, bet šis notikums izceļas uz pārējo fona, jo monoizrāde pieprasa daudz spēcīgāku aktieri un lielāku izturību, kas jaunajai aktrisei netrūkst.

Iestudējums veidots pēc vācu rakstnieces Dorotejas Kīlas–Martini 1997. gadā tapušā romāna “Merilina – pāvestam Jānim XXIII – vēstules starp debesīm un elli” motīviem, kas ir izdomāta kinoaktrises un pāvesta sarakste. Rakstniece studējusi Merilinas Monro citiem adresētās vēstules, kā arī pāvesta vēstules un citus materiālus, tā atrodot valodu un stilu, kādā abi viņas vēstuļu romāna varoņi dzīves laikā tiešām runājuši un rakstījuši. Visi minētie fakti ir patiesi.

Pāvesta un Merilinas Monro sarakste izrādē pārvērsta par Merilinas monologu ar skatītājiem. Sākumā nedaudz kautrīgi un atturīgi atklājot dažādus faktus par savu dzīvi, vēlāk nevaldāmi un izmisumā vēloties dalīties savās sāpēs, lai kamols kaklā kļūtu kaut nedaudz mazāks.

Merilina (spēlē Dace Šteinerte) kā vienmēr šarmanta, valdzinoša, nevienam nepieejama izrādē atklāj savas rētas un vilšanos dzīvē. Smaids sejā, perfekta frizūra, ideāls grims, seksīgs augums un dievīga balss ir tas, ko viņa dod pasaulei, jo tā neko citu nevēlas ņemt pretī. Cik tukša un vientuļa var būt aktrises karjera un kas palīdz no rītiem celties, kad gribas aizmigt mūžīgā miegā? Man, kas par Merilinas privāto dzīvi zina maz, izrāde šķita interesanta un notikumi neparedzami.

Jaunā aktrise īsā laikā izdzīvo visdažādākās emocijas – prieku, apmulsumu, sāpes, bezspēcību, aizrautību, aizskarot arī skatītāju jutekļus. Katrs acu skats, katrs žests un kustība bija piepildīta. Tumšajā Zirgu Pasta zālē bija vien klavieres un daži krēsli, bet aktrise piepildīja visu telpu ar savu enerģiju tā, ka skatītāji baidījās pat skaļi ieelpot, lai neizpostītu radīto atmosfēru. Sēdot pie klavierēm un izdziedot liriskas dziesmas, atbildot uz kaitinošiem telefona zvaniem, spēlējot dziesmiņas uz mazas, rozā krāsas ģitāriņas un iedzerot no savas blašķes, viņa nezaudē šarmu un nekļūst vulgāra.

Aktrise ne mirkli neizkrīt no lomas, pilnībā ļaujot skatītājam noticēt visam, ko viņa dara vai saka. Aktrise un Merilina nav atdalāmas, kas arī ir izrādes atslēga. Jaunā aktrise pielaiž skatītājus sev ļoti tuvu, kaut arī Merilina baidās uzticēties cilvēkiem un ir patiesi vientuļa, savā veidā viņa atklāj sevi pilnīgi kailu.

Stundu un apmēram 20 minūšu garais ceļojums Merilinas pasaulē liek atminēties, cik svarīgi ir mīlēt un cik ļoti gribas būt mīlētam. Izrāde lieku reizi pierāda, ka greznas dekorācijas, mūzika un citas iekārtas nespēj aizstāt un pārspēt labu aktierspēli.

Potenciāls šiem jaunajiem aktieriem ir un tas ir jāizmanto!

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , ,