Manas atsauksmes par izrādi “Pielipīgie vārdi”

kārlis kazāks

Publicitātes foto

Dirty Deal Teatro jaunā izrāde “Pielipīgie vārdi”, kas pirmizrādi piedzīvoja 2015. gada 13. novembrī, paredzēta pašiem mazākajiem teātra skatītājiem, sākot no 2,5 gadu vecuma, kuri mācās runāt un veidot teikumus.

Radošā komanda kopā izveidojusi brīvu atmosfēru, kurā smaids nepazūd visu izrādes laiku. Ieejot spēles telpā, skatam paveras lielas kartona kastes un plaša siena, kas sastiķēta kopā no vairākām kartona plāksnēm. Šī scenogrāfija atgādina spēlēšanos “mājās”. Kurš gan bērnībā to nav spēlējis?

“Tu būsi tētis, nē, brālis! Un es būšu māsa.” Lomas sadalītas un rotaļas var sākties.

Divi aktieri – Jana Čivžele un Kārlis Kazāks gandrīz stundu garajā izrādē spēlējas uz nebēdu, iesaistot bērnus savās izdarībās. Režisore Paula Pļavniece un scenogrāfe Marija Rozīte – Vītola kopā izveidojušas telpu, kur katrs bērns jūtas īpašs. Bērni ar mirdzošām acīm seko līdzi aktieru teiktajam un gaida brīdi, kad paši varēs iesaistīties.

Bērni šajā vecumā vēlas visu pataustīt, sagaršot, izjust un izdomāt tam vārdiņu. Mazie skatītāji izrādē var līdzdarboties gan ar savām zināšanām par dažādām lietām, gan tieši piedaloties rotaļās. Vārīt makaronu un zirņu zupu lellītei Lollītei, mācīt kā pareizi jāēd ar karoti un veidot pašiem savas papīra lelles ir tikai dažas lietas, ko bērni piedzīvo izrādē. Aktieri dzīvi sarunājas ar bērniem. Nepareizo atbilžu nav, un visi vēlas izteikties.

Aktieri caur dažādiem stāstiem un dziesmām iepazīstina bērnus ar Raiņa darināto jaunvārdu nozīmēm. Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadā, kad vairāki teātri pievēršas abu dižgaru dramaturģiskajam materiālam, “Pielipīgo vārdu” radošā komanda pievēršas viņu radītajiem jaunvārdiem. Daudzi no tiem ir iedzīvojušies valodā un tiek lietoti mūsdienās, piemēram, “mīla”, bet ir arī piemirsušies vārdiņi, kā “pielipīgs”. Jana un Kārlis ar dažādu asprātīgu un mīļu skaitāmpantiņu un dziesmiņu palīdzību tos atkal atdzīvina.

Izrāde ir jautra atpūta ģimenei, kurā aug mazs bērniņš, kuram katra diena ir kā liels piedzīvojums. Spēlēm un rotaļām nav vajadzīgs nekas īpašs, pietiek ar kartonu un iztēli, kas paveic pārējo. Izrādes nosaukums ir ļoti trāpīgs, jo patiešām dziesmiņas, ko Kārlis Kazāks izspēlē, pielīp un liek smaidīt vēl ilgi pēc izrādes noskatīšanās.

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , ,

One Comment

  1. […] Ilva Lorence rakstasavā blogā “Režisore Paula Pļavniece un scenogrāfe Marija Rozīte-Vītola kopā izveidojušas telpu, kur katrs bērns jūtas īpašs. Bērni ar mirdzošām acīm seko līdzi aktieru teiktajam un gaida brīdi, kad paši varēs iesaistīties.” […]

Komentāri ir slēgti.