Manas atsauksmes par izrādi “Raiņa sapņi”

Rainis

Aina no izrādes

Režisors Kirils Serebreņņikovs (Krievija) Nacionālajā teātrī radījis grandiozu izrādi “Raiņa sapņi”, kas stāsta par dzejnieku, politiķu un aktīvu kultūras darbinieku pāri – Raini un Aspaziju. Izrādē pagātne savijas ar mūsdienām, pievēršoties vairākām aktuālām problēmām, kas ceļo no laika uz laiku. Izrāde veidota no Raiņa dienasgrāmatas, abu sarakstes un vairākiem viņa un Aspazijas dzejas un prozas darbiem.

2015. gads pasludināts par Raiņa un Aspazijas gadu, jo aprit 150 gadi kopš abu dzimšanas. Šajā gadā pastiprināti tiks pievērsta uzmanība abu dižgaru devumam literatūrā un citās jomās, veidojot dažādus kultūras pasākumus. Izrāde ar vērienu atklāj notikumu virkni, kas vēl sekos šajā gadā.

 “Raiņa sapņi” veidota no daudzām atsevišķām ainām, kas savā starpā ir gan saturiski, gan emocionāli saistītas. Liels uzsvars ir uz Raiņa dienasgrāmatas ierakstiem, kur tas apraksta savus savādos sapņus. Vairāk tie atgādina murgus, bet pretstatam tiek rādītas Raiņa ieceres un nākotnes vēlmes, kuras var saukt par viņa sapņiem, tāpēc izrādes nosaukums saprotams no vairākām pusēm.

Režisors, kurš ir arī  izrādes scenogrāfs un tērpu mākslinieks spējis notvert kaut ko no Raiņa gara lieluma. Plašā skatuve ar augstajiem griestiem rada sajūtu, ka pasaule ir daudz plašāka nekā mēs savās domās to redzam. Kosmoss, zvaigznes un dzīve pēc nāves sajaucas kopā, radot vēl papildus telpu. Arī katrs vārds, ko izrunā kāds no aktieriem kļūst par atsevišķu stāstu ar papildus nozīmi. Bet vislielākais paldies jāsaka Jēkabam Nīmanim par mūziku, ko tas komponējis tieši šai izrādei.

Izrāde sadalīta vairākās daļās, kur katrai ir sava tematika, dažās no tām: Noslēpums/Kosmoss, Nākotnes cilvēks/Bērnība, Mīlestība/Aspazija, Saule un citas. Ieva Struka, kas rakstījusi izrādei libretu, gājusi cauri visai Raiņa un Aspazijas daiļradei un izvēlējusies spilgtākās vietas, kas iederētos kādā no  tematikām. Ja neesi par Raini un Aspaziju daudz interesējies, tad šajā izrādē uzzināsi daudz ko jaunu. Piemēram, Rainis cerēja, ka viņš kļūs par Latvijas prezidentu un  gribēja nodzīvot 300 gadus, lai paspētu izdarīt visu, ko bija iecerējis.

Vairāki aktieri attēlo Raini un vairākas aktrises – Aspaziju. Spilgti sevi parāda Maija Doveika, attēlojot Aspaziju jaunībā. Kaisles un enerģijas pilna viņa ar uguntiņu acīs saka šādus vārdus: “Kur tevim otru tādu/ Kā mani, tik spriganu, rast:/ Tām muļķēm un vārgulēm tevi/ Ne mūžam neizprast.”

Atklājas arī Raiņa vājības un neticība sev. Tieši Aspazija ir tā, kas viņu iedvesmojusi un atbalstījusi radošajā darbā, pati sevi noliekot otrajā vietā. Ziedošanās un pazemība lieliski saskatāma Lolitas Caukas Aspazijas tēlojumā. Dzīves gudra, nosvērta sieviete, kas labi apzinās savu vērtību.

Raini vecumdienās spēlē Ivars Puga. Ļoti noguris, dzīvē un latviešos vīlies, ar savu sāpi sirdī tomēr cenšas padarīt savu valsti un tautu izglītotāku un vienotāku. Vienam tas tomēr nav pa spēkam. Ja Rainis baidās aiziet no dzīves, nepaspējis paveikt visu, tad Aspazija nāvi uztver kā vēl vienu turpinājumu dzīvei – varbūt pat sapņu piepildījumu. Arī pati izrāde caur ironiju un vieglumu pasniedz dažādas idejas, kas, liekas, ir ierakstītas latvieša kodā. Gaismas pils, kas katram ir sava, bet prasa visu dzīvi, lai tur nokļūtu. Saule, kas ir kā māte, kas mūs ikdienā samīļo un arī kā tēls no folkloras, kas atbild par cilvēka likteni.

Izrādē piedalās arī Emīla Dārziņa jauktais koris. Skanīgās balsis apvienojumā ar Jēkaba Nīmaņa emocionālo mūziku Raiņa radītos tekstus paceļ pavisam citā līmenī. Dziesmas pilnas ar spēku un apņēmību, piepildot skatītāju ar neizsmeļamu enerģiju. Visspēcīgākie izrādes mirkļi ir tie, kur skatuve pilna ar dziedātājiem, un liekas, ka laiks apstājas. Ir tikai miers un laime, baudot tādu mākslu.

“Raiņa sapņi” ir kā grāmata, kuru negribas vērt ciet.Tikai pāršķirstīt no jauna, lai spētu izjust to pilnību. Pilna ar horeogrāfiskiem trikiem un skatuviskiem pārsteigumiem izrāde uzrunās gan jaunus, kas par Raini un Aspaziju tikai skolā dzirdējuši, un vecus, kas uzauguši ar viņu darbiem un idejām.

 

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , ,