Manas atsauksmes par izrādi “Zudusī Antarktīda”

DDT

izrādes “Zudusī Antarktīda” publicitātes foto

Februāra sākumā Dirty Deal Teatro atrādīja savu jaunāko veikumu – izrādi “Zudusī Antarktīda”. Aktieris Toms Liepājnieks iejūtas jūras biologa Džeimsa Maklintoka ādā (pēc šī autora grāmatas “Lost Antarctica” motīviem veidota izrāde) un ieved skatītājus vēl neiepazītā, bagātā un, gribas teikt, pat brīnumainā pasaulē. Izrādes dramaturgs ir Jānis Balodis un režisors Valters Sīlis.

 

Izrāde veidota kā stāstu kopums par dažādiem ceļojumiem un piedzīvojumiem. Visu izdzīvoto pētnieks rāda bildēs – zīmējumos, kas palīdz labāk iztēloties vidi, kur tas viss notiek. Zīmējumi tiek rādīti gan uz ekrāna, gan dažkārt pētnieks pats pienāk klāt skatītāju rindām un parāda tos no savām burtnīcām. Rezultātā tā vairs neliekas tik tāla zeme aiz trejdeviņiem kalniem un jūrām. Visu izrādes laiku fonā skan dažādas skaņas un mūzika (komponists Edgars Raginskis), kas ļauj izbaudīt to īso mirkli, kad esi prom no lielās cilvēku drūzmas. Aizverot acis, nav grūti iztēloties, ka esi kādā pļavā vai kailā laukā un ieelpo brīvību un plašumu.

 

Toms Liepājnieks izrādes laikā pārtop par zinātnieku un pētnieku, kas ar vislielāko aizrautību stāsta savus piedzīvojumus pārējiem. Un patiešām ir jūtama tā atklājuma saldme, kas pārvērš aktiera nopietno seju pēc sarežģītas tēmas izklāstīšanas platā smaidā. Manis redzētajā izrādē šī aizrautība bija tik liela, ka aizēnoja aktiera darbu. Tas ir tāpat kā skolā, kad skolotājs stāsta savu mīļāko tēmu, kuru pēta bez maz vai visu savu mūžu. Viņš ir tik aizrautīgs, ka aizmirstas un ieiet par dziļu tajā iekšā, aizmirstot, ka skolēni ir vēl turpat, tikai sen jau vairs neko nedzird no viņa teiktā. Sākumā ir svarīgi pateikt galveno un tad vest dziļāk, bet izrādē manīju vēlmi atklāt visas kārtis- šeit un tagad, jo citas iespējas jau var nemaz nebūt.

Dirty Deal Teatro

Toms Liepājnieks pētnieka lomā

Stāsti pilni ar ironiju par pasaules greizumu. Radošā komanda izdomājusi labu veidu, kā piesaistīt sabiedrības uzmanību aktuālajai tēmai par dabas aizsardzību, neuzspiežot savu viedokli, bet rādot to no dažādiem skatu punktiem. Skatītāju zālē atskan gan smiekli, gan vieglas nopūtas, aktierim viegli laipojot pa dažādiem tematiem. Izrādē varat uzzināt atbildi uz jautājumiem: kāpēc pirms došanās uz Antarktīdu ir jāuztaisa zobu rentgens un kā jūras tauriņi izvairās no apēšanas, kaut arī ir ļoti neaizsargāti (un, protams, vēl daudziem citiem).

 

Lai arī kopumā man izrāde neatstāja paliekošas izjūtas, prātā palika viena ļoti laba, miljons gadus veca atziņa: izdzīvo tie, kas spēj pielāgoties.

 

Izrādi iesaku vairāk dabas mīļiem, kam interesē dabas procesi un to likumsakarības. Skolēniem varētu būt grūtības uztvert visu, ko izrādē cenšas izskaidrot, bet pēc būtības nekādu ierobežojumu vecuma ziņā nav.

Plašāk par repertuāru un biļešu cenām skaties dirtydealteatro mājaslapā.

Foto: Inga Plūme

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , ,

One Comment

  1. […] “Radošā komanda izdomājusi labu veidu, kā piesaistīt sabiedrības uzmanību aktuālajai tēmai par dabas aizsardzību, neuzspiežot savu viedokli, bet rādot to no dažādiem skatu punktiem.” Ilva Lorence raksta savā blogā […]

    Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *