Gada izrādes 2014

Te būs mans teātra gada kopsavilkums.

Foto no izrādes "Dienas varonis"

Kristians Kareļins un Katrīna Albuže

Gada atklājums

  • Šogad bija tā iespēja tuvāk iepazīties ar Dirty Deal Teatro izrādēm. Lielākais atklājums man bija leļļu izmantojums. Lielas lelles cilvēka augumā vai dažādi sadzīves priekšmeti kļūst par galvenajiem izrādes varoņiem. Un par brīnumu, šie varoņi uzrunā vēl spēcīgāk un atraisa iztēli, kas jau bija iesnaudusies, skatoties daudz dramatisko teātru iestudējumus. Īpaši spilgti leļļu izmantojums vērojams izrādēs “Baltā grāmata” un “Dienas varonis”.
  • Pie atklājumiem man pieder arī vairāki lieliski jaunie aktieri, kurus līdz tam nebiju manījusi. Jurģis Spulenieks, Raimonds Celms, Kristaps Ķeselis un Kaspars Zāle pavēra jaunu skatu uz teātra skatīšanos. Atraktīvs sniegums, enerģija un spēja piesaistīt skatītāju pat ar otrā plāna lomu. Spilgtākās izrādes ar viņu piedalīšanos: “Savā vietā”, “Eiro vīzija”, “Minga rēgi” un “Migla”.
Foto no mūzikla "Pavasara atmoda"

Viktors Ellers un Everita Pjata

Gada pārsteigums

Pirms daudziem gadiem Ķīpsalas hallē biju vērojusi mūziklu “Mūzikas skaņas”, kas man ļoti patika, jo kā nekā vienu no lomām spēlēja Lauris Reiniks, kas bija jauniešu elks. Sapratnes, kas ir mūzikls, man nebija, bet Lauris… 🙂  Latvijas teātri pēdējos gados īpaši neizceļas ar mūziklu veidošanu, jo tas prasa no aktieriem labas vokālās dotības, kas ne visiem šūpulī liktas. Tomēr atmiņā spilgti palicis Liepājas teātra mūzikls “Pavasara atmoda” ar lielisko skanējumu un horeogrāfiju. Īsts, spēcīgs un emocionāls gabals, kas pierāda, ka jaunie Liepājas teātra aktieri ir spējīgi radīt brīnumus.

Foto no izrādes "Ziemas māja"

Mārtiņš Eihe un Ģirts Rāviņš

Gada bērna prieks

  • Rakstot bakalaura darbu, apmeklēju daudz izrādes, kas paredzētas bērniem. Un, ja sākumā domāju, ka nespēšu visu redzēt, tad vīlos, jo Latvijā par mazākajiem skatītājiem nedomā vai domā nepietiekami. Teātris iestudē izrādi (labu vai sliktu nav svarīgi..) un tā tiek rādīta vairākus gadus no vietas. Un kā par brīnumu, pat atrodas skatītāji, jo izvēle bērnu repertuārā ir tik šaura, ka nekas cits neatliek. Sliktākie piemēri: “Pavasara atmoda” Leļļu teātrī un “Sudraba slidas” Nacionālajā teātrī.
  • Bet ir daudz labu piemēru, par spīti bēdīgajai situācijai. Dirty Deal Teatro ar savu izrāžu ciklu “Līdz 18” (tagad pārsaukts par izrāžu ciklu “Šmulītis”) piedāvāja plašu izvēli dažāda vecuma bērniem. Jautras un arī nopietnas izrādes, kurās bērni un vecāki var līdzdarboties. Izrādes rāda vēl tagad, tāpēc iesaku redzēt “Balto grāmatu”, “Ziemas māju” un “Nāves ēnā”. Arī Liepājas teātra izrāde “Sprīdītis” ir lieliska izklaide gan maziem, gan lieliem.

opera “Karmena”

Gada vilšanās

  • Lielu vilšanos sagādāja opera “Karmena”. Laikam nespēju es novērtēt darbu, kas tur ielikts, bet 3 stundas es varētu arī mājās klausīties labu mūziku, nevis nosēdēt operā, vērojot vāju aktierspēli. Arī vairākos teātros lielo zāļu izrādēs gribējās vairāk žāvāties nekā priecāties par notiekošo uz skatuves, kā, piemēram, “Mans nabaga tēvs”, Bovarī kundze, Svētku laika pārpratumi. Tu jūti, ka nebaudi, bet tikai gaidi izrādes beigas.
  • Pateicoties grandiozajai reklāmai, filma “Izlaiduma gads” arī pievienojas vilšanos sarakstam, jo iespaidīga likās tikai reklāma. Filmas treileris mani aizķēra, bet filmai trūka normālu dialogu un sajūtas, ka dzīvē ir kas vairāk par dzeršanu un ballītēm.

Un beigās-labākās izrādes, kas noteikti jāredz (ja vēl nav paspēts).

Dailes teātrī “Visas viņas grāmatas”

Jaunajā Rīgas teātrī “Divpadsmit krēsli”

Nacionālajā teātrī “Eiro vīzija”, “Vecene”, “Pieaugušie”

TT teātrī “Minga rēgi”

Dirty Deal Teatro “Dienas varonis”, “Savā vietā”

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , , , , ,

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *