Manas atsauksmes par izrādi “Būt Šekspīram”

Foto no izrādes "Būt Šekspīram"

Andris Gross, Ivo Martinsons un Egija Silāre

Par Ditas Balčus teātri biju dzirdējusi jau iepriekš, īpaši jau festivāla “Patriarha rudens” ietvaros, bet diemžēl toreiz nesanāca noskatīties nevienu izrādi. Tā dažas dienas pirms decembra es devos uz mākslas un kultūras telpu “3 MĀSAS” Vecrīgā, kur iepazinos ar Ditas Balčus teātri iestudējumā “Būt Šekspīram”.

Zirgu ielas pirmā numura māja pārsteidz kā no ārpuses, tā no iekšpuses. Mājīga, ar varenām koka kāpnēm, kas uzved vairākus stāvus augstāk, kur arī notiek galvenais notikums. Samta apvilkti krēsli, samta aizkari. Gluži kā Šekspīra laikā. Telpas siltums apņem un pozitīvi noskaņo izrādei. Arī personāls ir atsaucīgs un atbildēja uz katru manu muļķīgo jautājumu. Zālē, kur notiek izrāde, izkārtotas vairākas koka krēslu rindas, bet tuvāk pie skatuves atrodas apaļi galdiņi, pie kuriem skatītāji var sēdēt un malkot kādu dzērienu. Pati telpa ir maza, un tas ir labs veids, kā skatītājam radīt sajūtu, ka viņš ir īpašs un izrāde ir vienreizējs pasākums, kas veidots tieši viņam.

"Būt Šekspīram" aktieri

Andris Gross, Ivo Martinsons

Kā izsakās pats teātris, izrāde “Būt Šekspīram” ir kā fantāzija – poētiska teātra spēle par Šekspīru un viņa radītajiem tēliem. Izrādē savienoti Šekspīra soneti un lugu fragmenti, veidojot jaunu darbu, kas, no vienas puses, saglabā Šekspīra tekstu, bet, no otras,  pavērš to mūsdienīgā skatījumā, ļaujot iedomāties, ka teksts var būt radīts arī mūsdienās. Izrādes kompozīcija balstās uz īsākiem vai garākiem etīdēm līdzīgiem priekšnesumiem ar sonetu skaitīšanu, to izdziedāšanu, dejām un lugu fragmentu izspēlēšanu. Sākumā ļoti centos šķetināt tekstu, mēģinot atpazīt fragmentus, kas man galīgi neveicās. Gribēju saskatīt kādu saistību, dziļāku jēgu, sižeta saikni, kas sasien visu kopā, bet man tas neizdevās. Šekspīra varoņi visi ir grēcīgi, ar saviem netikumiem un meliem. Katrs ir personība un liela mīkla pārējiem. Izrādē fragmentu no Šekspīra darbiem ir daudz. Manuprāt, pietiktu ar dažiem spilgtiem varoņiem no sonetiem un lugām, lai skatītājs varētu iejusties un just līdzi, bet rezultātā ir tikai daudz īsu iestarpinājumu noskaņas un atmosfēras radīšanai. Ilgi gaidīju, kad sāksies pati izrāde, bet tā kārtīgi to nesagaidīju, ja neskaita dažus plašākus dialogus no lugas “Hamlets”.

Izrādē piedalās trīs aktieri:  Andris Gross, Ivo Martinsons, Egija Silāre, kas iejūtas Šekspīra tēlos un tērpti greznos renesanses tērpos. Kā arī izrādē spēlē muzikantu grupa: Elizabete Balčus (flauta), Guntars Prānis (viduslaiku instruments- rata lira un sitamie instrumenti), Erna Daugaviete un Kristiāna Abiļeva (čelli). Ļaujoties liegajām mūzikas skaņām, atmaigu. Dvēselei tā bija patiesa bauda. Mazā telpa un intīmais apgaismojums ir kā radīts maziem koncertiem bez kādiem mikrofoniem. Aizver acis, un iztēle pati sāk veidot galvā savas Šekspīra spēles. Vislabāk no aktieriem mani uzrunāja Ivo Martinsona tēlojums. Tieši balss bija noteicošais faktors un viņam tā bija “visdziļākā”, ja tā var teikt. Katrā vārdā, frāzē var sajust aktiera emociju gammu.

izrādes dejas

Andris Gross, Ivo Martinsons un Egija Silāre

Aktieri labi saspēlējas: acu skati kaisli un enerģija plūst straumēm, bet tajā pašā laikā stāsts man kopā neveidojas. Tāda sajūta, ka aktieri līdz galam nezina ko darīt, kā izklaidēt publiku, jo spēks un varēšana, liekas, ka ir, bet doma, ko vēlies panākt, ko vēlies parādīt skatītājiem nav īsti skaidra. Kad muzikanti izpilda kādu dziesmu, aktieri dejo uz skatuves vai pa pāriem, vai nu individuāli izpildot kādas atsevišķas deju kustības. Šīs dejas man pilnīgi negāja kopā ar mūziku, un likās, ka tās ir iestarpinātas, lai skatītājiem nebūtu jāskatās uz tukšo skatuvi. Bet interesantāk bija vērot muzikantus, tāpēc neizprotu aktieru deju jēgu.

 Stunda ar Šekspīru atsauca atmiņā studijas, kad bija jālasa visas Šekspīra lugas pēc kārtas. Gribas pārlasīt. Lai arī mani šī izrāde neuzrunāja, tas nenozīmē, ka tā notiks arī ar tevi.

Bildes ņemtas no Ditas Balčus teātra mājaslapas.

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , , , , , ,

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *