Nacionālās operas “Karmena” jeb Aizvērtām acīm operā

opera "Karmena"

Eskamiljo

Dzīvē visu laiku ir jākustas, jāstrādā un jāmainās, lai sasniegtu savus mērķus. Ne velti ir teiciens- pastāvēs, kas pārmainīsies. Tad nu mana mazā pārmaiņa, pa vidu darbam un teātrim, ir operas apmeklējums. Jau kādu laiku domāju par to, un operas izvēle balstījās uz jau pārbaudītām vērtībām: Žorža Bizē “Karmena” (pirmizrāde notika 2007. gadā).

Kuba. Sardzes kareivji un daudzu sieviešu- ne tik simpātisku, apaļīgu, nepastāvīgu, vidū parādās Karmena: seksīga, ar gariem lokainiem matiem, pieguļošu kleitiņu un asu mēli. Protams, ka viņa ir galvenā varone, protams, ka visi vīrieši viņu grib, un, pats par sevi saprotams, viņa cietīs. Tik ļoti paredzami, ka īsti nesaproti, ko nākamās divas stundas viņi uz skatuves darīs. Un, jā, viņi dara tieši to, ko esi paredzējis pirmajās desmit divdesmit minūtēs.

operas iestudējums "Karmena"

Karmena

Mīlestība rodas ne no kā, un tāpat arī aiziet, atstājot aiz sevis neprātu un līķus. Tā varētu raksturot operas sižetu. Nesaskatīju nekādas cēloņsakarības, kāpēc tieši Karmenai un Hosē būtu jābūt kopā, un vai tiešām starp viņiem pastāv kādas patiesas jūtas. Laikam tas ir tas, kas man teātrī patīk visvairāk, ka es spēju just līdzi un izdzīvot stāstu no sākuma līdz beigām. Šeit es neko nejutu, vismaz starp varoņiem, kad viņi dziedot bārstīja savus mīlas apliecinājumus.

Bet mūzika lika skriet skudriņām. Skaists un dziļš dziedājums kopā ar simfoniskā orķestra mūziku atbruņoja pret visām tām lietām, kas operā negāja kopā. Aizvēru acis un baudīju. Un biju laimīga tai mirklī, jo ne katru dienu var dzirdēt tik labu sniegumu. Manā vakarā (27. sept.) visskanīgāk skanēja Mikaelas lomas atveidotāja Dana Bramane, kura mani aizrāva daudz vairāk nekā galvenās lomas tēlotāja Karmena, bet tas laikam saistīts ar balss tembru.

Tērpi šajā operā mani personīgi ļoti neuzrunāja. Labāk būtu teikt, tie raisīja manī vēl vairāk sarkasma un ironijas par notiekošo. Ja tā ir Kuba un 20. gadsimts, tad kāpēc izrādē parādās Adidas sporta tērps un NewYorker firmas maisiņš?

Latvijas Nacionālā opera

personāži no operas “Karmena” bārā

Kopumā iesaku pirms operas apdomāt iespēju iegādāties kādu mūzikas disku ar šo iestudējumu, jo pagaidām neredzu iemeslu, kāpēc vajadzētu izmest lieku naudu, lai paskatītos to klātienē.

Bildes ņemtas no mājas lapas opera.lv

 

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , , , , , ,

3 Comments

  1. Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.|

    Atbildēt

    1. Of course, You can find me on twitter. Just write- SkatuvesPrieki

      Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *