Nākošā pietura – Ilgas. Visiem pavēlēts izkāpt. Apskats par JRT izrādi “Ilgu tramvajs”

_b4w1889_fdeinats_w

Tenesija Viljamsa luga “Ilgu tramvajs” (1947) Latvijā iestudēta vairākas reizes. Tā jau ir iesakņojusies kā klasika.

Tā iestudēta dažādos teātros un dažādos laikos. Tēlus var traktēt dažādi, bet konflikti jau paliek tie paši, tikai attieksme pret tiem sabiedrībā mainās.

Jaunais Rīgas teātris ir padarījis lielisku darbu. Smeldzīgi, rupji, brutāli, reizē maigi un naivi tiek izspēlētas galveno varoņu dzīves situācijas, kas mainīs viņu domāšanu uz visiem laikiem. Režisore ir Inese Mičule, lomās iejūtas: Elita Kļaviņa, Sandra Kļaviņa, Andris Keišs, Iveta Pole, Ivars Krasts u.c. lieliskā JRT kolektīva aktieri. Aktieri mainās ar lomām ik pa izrādēm, tas tikai pierāda, ka viņi labi pārzina varoņu psiholoģiju, kas palīdz viņiem tik dzīvi nospēlēt šo izrādi.

Uz izrādi var skatīties no vairākiem skatpunktiem. No Stellas vīra Stenlija skatpunkta Blanša ir tikai pagrimusi sieviete, kas augu dienu tup viņa vannā un lok viņa dzērienus. Viņa atklāti koķetē un cenšas viņu apvest ap stūri, nesakot kā zaudējusi vecāku lauku īpašumu. No Stellas skatpunkta Blanša ir sieviete, kas ļoti daudz dzīvē pārcietusi un tagad nespēj nostāties pati uz savām kājām, viņai nepieciešams māsas atbalsts, jo neviena cita viņai nav. Un Stella šo atbalstu nekādā ziņā neliegs, tikai viņai ir grūti, ka māsa visu laiku noniecina viņas dzīvi: sākot ar necilo mitekli, dzīvesveidu un beidzot ar vīru, kuru Blanša nosauc par akmens laikmeta dzīves palieku, pērtiķi un lopu. Nu, kā sieva var samierināties ar šādu sava vīra pazemošanu? Un vēl jo vairāk, kā normāls vecis var samierināties, ka kaut kāda padauza tā izsakās par viņu?!

Cieš visi.

Tieši tāpēc izrāde ir tik emocionāli spēcīga. Nav ne balto, ne melno tēlu, ir tikai cilvēciskie.

Emocionalitāti piešķir arī mūzika, vecie laiki, Amerika, Ņuorleāna, it kā pilnīgi nesaistīti ar mums, bet tajā pašā laikā – tieši par mums un mūsu laiku. Kur paliek mūsu sapņi un ilūzijas, kā saglabāt veselo saprātu, ja nekas neizdodas kā plānots? Kur ņemt spēku jaunai dienai – slīgt alkoholā? Ko darīt, ja pamats zem kājām drūp un gāžas? Iespējams Blanša neapzinājās, ko dara, vai arī izlikās, ka neredz, pie kā tas var novest. Mūzika atskaņojas dvēseles dzīlēs…

Rudolfs Bekičs – izrādes scenogrāfs bija radījis labu ilūziju tā, ka man likās, ka esmu tajā pašā mazajā, saspiestajā Stellas un Stenlija dzīvoklītī. Visas istabas bija atklātas skatītājam: ne ko noslēpt, ne kā aizbēgt… Redzama bija pat vannasistaba, kur Blanša tik ilgi plunčājās, lai atbrīvotos no stresa. Plāns, caurredzams aizskars atdalīja vannasistabu no skatītāju nekautrajiem skatieniem. Telpa bija sadalīta vismaz 3 daļās: dzīvoklis, telpa ārpus dzīvokļa un ceļš, pa kuru varēja nonākt pie Stellas mājas. Dzīvokļa iekārtojums ir ļoti minimāls – mēbeles veidotas no vairākām kopā sabīdītām koka kastēm, kas pāklātas ar audumu, arī galdiņi ir tās pašas kastes, kas var tikt lietotas arī kā ķebļi, kur apsēsties. Iekārtojums tikai liecina, ka Stella un Stenlijs nedzīvoja šiki, kā arī to, ka materiālās vērtības viņiem nebija pašas svarīgākās. Toties Blanša atbrauca ar diviem pilniem koferiem smalku drēbju, cepuru, kurpju un rotu. Pilnīgi kā no citas pasaules viņa cenšas necilo dzīvokli padarīt košāku, mājīgāku… bet tā taču nav viņas darīšana!!

Šis bija mans pirmais Ilgu tramvajs, pilns ar ciešanām, intrigām, un ilgām, kuras palika citā pieturā.

Jaunais Rīgas teātris atkal izdarījis ko nepārspējamu!

Gan vizuāli, gan psiholoģiski spēcīgs meistardarbs, kas priecēs publiku, cerams, vairākas sezonas no vietas.

Paldies teātrim par emocijām pilno vakaru! Lielisks sezonas iesākums!

ilgutramvajs

Režisore – Inese Mičule

Lomās:

Blanša Dibuā – Elita Kļaviņa
Stella, viņas māsa – Sandra Kļaviņa vai Iveta Pole
Stenlijs Kovaļskis – Andris Keišs
Junisa – Iveta Pole vai Sandra Kļaviņa
Mičs – Ivars Krasts
Stīvs – Gatis Gāga

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *