Nacionālā teātra izrāde “Lilioms” jeb NeDiena ar Liliomu

LILIOMS-Janaitis-3294HP

6. maijs. Svētku noskaņa. Pavasaris zeļ krāšņumā, cilvēki atveras: vairāk smaida un neskrien ar lejup nodurtu galvu. Putni čivina un taureņi trako. Cilvēki grib baudīt. Arī es gribu baudīt. Pēdējās dienās lieliski atpūtos un sajutu to pavasara – šašliku, narcišu, tulpju un degošo lapu dūmu smaržu. Bet šodien devos baudīt kultūras dzīvi.

Kur labāk var baudīt kultūru kā teātrī? Nacionālajā teātrī skatījos izrādi, kas pirmizrādi piedzīvoja 28. aprīlī. “Lilioms“, kā tajā populārajā latviešu dziesmiņā par vienu vietu, kas uz brieža vēl brīva. Daudzsološi, spoži un krāšņi, jo mūzikas autors ir Imants Kalniņš, bet tekstu autors Māris Čaklais.

Zinu, ka būtu jārunā par izrādi, bet nevaru to nepieminēt. Teātris ar pavasara iestāšanos ir pārvērties. Cilvēki ģērbjas krāsaināk, gaisīgāk un arī paši it kā lido virs zemes. Tas vēl jo vairāk piedeva to labo noskaņojumu.

Izrāde sākas ar Jūlijas (Agnese Kostigova) dziedājumu. Dažas notis šķības un nespodras. Kaut kā jau tā nelāgi paliek ap sirdi. Scenogrāfija gan tāda skaista- parks, koki, un skaista meža projekcija uz aizmugures sienas. Bet teksti ir pagari un īsti nepiesaista. Vairākas reizes nožāvājos, paskatījos pulkstenī un uz skaistajiem zīmējumiem, kas atrodas uz zāles griestiem. Parādās Lilioms (Kaspars Dumburs)– Visu Sieviešu Mīlulis. Savādi, jo viņam būtu jāpiesaista meitenes, bet viņš mani uzreiz atgrūda: skaļš, pats nesaprot, kas notiek un neteikšu, ka viņš bija superskaists. Apģērbts skaisti piegrieztā frakā, lakotās kurpēs un melnā cilindrā viņš izskatījās pieklājīgi, bet viņa bļaušan-runāšana padarīja viņu par parastu pļēgurojošu vīrieti, kas mētājas pa dzīvi. Liliomam nepiemita tas šarms, ar ko viņš spētu kādu sievieti sev pievilkt. Kura sieviete gan akli kristu zagļa, krāpnieka un meitu ģēģera apkampienos, ja tam nepiemistu tā “odziņa”?

No mīlestības stāsta izrāde pārtop balagānā ar iespraustajām dziesmām par policistiem, kuri ik dienas ir nomodā. Nevar saprast, ko režisors vēlējies parādīt, vai komēdiju, kur viss liekas absurds tādā mērā, ka vairs nav smieklīgs, vai arī traģēdiju, kas parāda, ka tradicionālais teātris ir miris, bet cenšas funkcionēt arī tad, kad ir jau aprakts?

Lilioms sāk dzīvot kopā ar Jūliju- sievieti, kas viņā ir samīlējusies līdz ausīm (un liekas vēl kaut kur dziļāk). Viņš viņu sit, kliedz  virsū. Viņa ik dienas smagi strādā, lai nopelnītu kādu naudiņu, bet viņš nekur nestrādā un nodzer dabūtos grašus. Tā rit dienas. Viņa samierinās, bet man bija nesaprotams īsti kāpēc, jo bija skaidri redzams, ka viņa ir nelaimīga. Viņa paziņo, ka gaida tā blēža bērnu un viņš nu sāk domāt, kur dabūt naudu, lai varētu nodrošināt ģimeni (ieslēdzās vīrietim kaut kāds gēns!!). Ar draugu tie izplāno nozagt naudu kādam žīdam. Visa zāle smejas, kad pasaka frāzi, ka žīdi nekad nenokļūs debesīs! Ak, cik oriģināla frāze!!! (augstākais sasniegums ļaužu smīdināšanā!!)

Pirmais cēliens beidzas tikpat garlaicīgi kā bija sācies.

Ar akmens cietu seju sēžu, jo nožēloju, ka esmu cēlusies agrāk un zaudējusi vairākas stundas savas dzīves.

Nesagaidījusi 2. cēlienu, dodos prom no teātra. Svaigs gaiss, tauriņi un saule. Ārā. Brīvībā.

Tagad zinu, ka vēl kādu laiku nerādīšos Nacionālajā teātrī! Par tādu cirku naudu vajadzētu prasīt atpakaļ!! Par sabojātām precēm taču atdod naudu!!

Image

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , , , , , , , , ,

3 Comments

 1. Tā tas bija gan. Diemžēl…

  Atbildēt

 2. Nu jā, gribeju iet uz izrādi, bet netiku. tagad nezinu iet vai neiet!
  Bet jāatceras, ka Kaspars ir no JVĢ, un esot vecās skolas patriotei, teikšu, ka viņš ir labs cilveks un labs aktieris. Citas izrādes man ļoti patika, un viņs tur vel nebija galvenajā lomā!

  Atbildēt

 3. Savādi – kad lasīju šo atsauksmi, šķita, ka to esmu uzrakstījusi es…tādu viedokļu sakritību reti nākas novērot – ja nu vienīgi es izturēju līdz beigām, jo biļetes bija meitas dāvana.

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *