No Gaismas smelties, par Gaismu pašam kļūt.

Gaismas pils

Skats no Torņkalna

(Foto: LETA)

Siltā vasaras dienā man bija tā veiksme un sagadīšanās nokļūt lielās Gaismas pils pakājē. Un, tagad atceroties to, prieka vilnis pārskrien pāri, jo piedzīvojums jaunuzceltajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā tiešām bija pozitīvs pārsteigums man, kas parasti ir pilna ar skepsi un neticību. Plašas telpas, bet pilnas ar auru, kas liek smaidīt. Nē, tur nav palaista smieklu gāze! Vienkārši beidzot ir radīta tāda telpa, kurā ir patīkami atrasties un kur ir vēlme uzturēties pēc iespējas ilgāk, nerunājot nemaz par to, ka ēka ir arī funkcionāla, par ko protams, jau daudz ir runāts (īpaši sociālajos tīklos „nolikts” bibliotēkas mērķis pildīt izzinošo un izglītojošo funkciju… bet tas jau bija pirms vēl bija iespēja redzēt un aptaustīt bibliotēku).

Jau pirmais stāvs liek pavērties mutei no pārsteiguma…. (mana mute ilgi netika aizvērta..) Augsti griesti, pie kuriem piekarināti četrstūraini metāla gabaliņi (mūsdienu zinātniskās tehnoloģijas izgudrojums, kas darbojas uz elektronu un citu daļiņu enerģiju, kas tiek pārnēsāta pa mazām stieplītēm), kas rada tādu kā hipnotizējoši nomierinošu skaņu. Plašums, radošas izstādes un laipns bibliotekāru kolektīvs, kas beidzot saprot sava darba nozīmīgumu.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka

Skats uz Gaismas pili no pirmā stāva

(Foto: Ieva Lūka, LETA)

Gides pavadībā izstaigājām visus bibliotēkas stāvus, sākot no pašas Gaismas pils smailes. No augšas paveras tiešām skaists skats uz Rīgas panorāmu. Varbūt ir vērts labāk tūristus aizvest uz Gaismas pils virsotni, nekā likt maksāt 4 eiro par uzbraukšanu Pēterbaznīcas tornī… Augšā ir plaša, atvērta telpa ar milzīgiem logiem, kuru var izīrēt dažādiem pasākumiem: konferencēm, uzņēmuma saliedēšanas pasākumiem u. c.. Tālāk ekskursija ved pa visiem stāviem, kuri katrs ir savā krāsā atbilstoši Latvijas lata papīra naudaszīmju krāsām. Bibliotēkas veidotāji piedomājuši ne tikai pie krāsām, bet arī pie nozīmes, kas naudaszīmē attēlota. Piemēram, uz 50 latu naudaszīmes attēlots kuģis uz zila fona, tāpēc zilā krāsa rotājas 6. stāvs, kur atrodas kartogrāfisko izdevumu un sīkiespieddarbu krātuve. Divdesmit latu naudaszīme ir gaiši brūnā krāsā un uz tās attēlota latviešu klēts, tāpēc 5.stāvs var lepoties ar gaiši brūnu nokrāsu un tajā atrodas Latviešu folkloras krātuve.
Vēl bibliotēka var lepoties ar ļoti augstiem grāmatu plauktiem (vairākus metrus augsti un ļoti gari), kas novietoti atsevišķās ailēs, kur glabājas retās un dāvinātās grāmatas. Virs plauktiem stikla sienas vietā ir novietots spogulis, tāpēc liekas, ka plaukti ir bezgalīgi un tas rada tādu varenības apjausmu. Beidzot ir uzcelts Templis grāmatām!

Esmu lepna, ka beidzot Latvijai ir sava Gaismas pils!

LNB

Gaismas pils naktī mirdz

(Foto: Evija Trifanova, LETA )

Pirms ekskursijas jāpiesakās pa tālruni 22022920, pa e-pastu – ekskursijas@lnb.lv vai vienkārši ej uz bibliotēku un piesakies pie lielā galda, kur sēž vairāki bibliotekāri. (Ekskursija ilgst 1 stundu un ir par brīvu).
Ekskursiju laiki
O-Pk 13.00, 15.00 un 17.00
Se 13.00 un 15.00
Sv, Pr- slēgts

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , ,

One Comment

  1. Ilva, Latviešu folkloras krātuve, nevis latviešu folkloras krātuve!

    Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *