Par Putru, Hermani un strebšanu…

Atsauce uz A. Hermaņa interviju laikrakstā “Diena” maija beigās un paziņojumu 11. jūnijā par politiskā teātra izgāšanos Latvijā.

Daļu raksta var izlasīt šeit: http://www.diena.lv/dienas-zurnali/sestdiena/hermanis-riga-ir-populisma-kilniece-14009332

un otru paziņojumu šeit: http://www.jrt.lv/zinas

Pēdējā laikā politikas tēma Latvijā ir ļoti aktuāla, jo vēl pirms divām nedēļām notika Pašvaldību vēlēšanas. Lai kā negribētos, šī tēma skāra arī mani. Daudz es no politikas nesaprotu un politikas mācības pamati no vidusskolas jau ir piemirsušies. Bet, ņemot vērā priekšvēlēšanu kampaņu pamatīgos apmērus, esmu tajā visā tāpat iekšā.

Ar interesi noklausījos pirmo interviju ar Alvi Hermani. Tas notika neilgi pēc izrādes “Tautas ienaidnieks” noskatīšanās. (Pirmizrāde 14. maijā) Tajā mirklī mani pārņēma prieks, ka kāds sācis par to tik tieši runāt. Biju sajūsmā par viņa izteicieniem un skarbo valodu. Es pat īsti nepadomāju, ko viņš saka, man patika skaļais veids, kā viņš sevi pasniedz.

Bet tagad, apdomājot dzirdēto, man liekas, ka mana sajūsma bija ļoti atkarīga no izrādes pozitīvā vērtējuma. Pirmā intervija bija eksperiments, tāpat kā izrāde, lai paskatītos, kā sabiedrība reaģēs uz to. Skaļi, pompozi, egoistiski un neciešami pašpārliecināti viņš cenšas parādīt, ka ir pats labākais un vienīgais saprot, kas notiek valstī. Kā karalis viņš cenšas pateikt par ko balsot, ko skatīties, ko ēst un kā dzīvot. Bet viņš ir aizmirsis vienu lietu- katram ir sava brīva izvēle. Katrs var dzīvot savu dzīvi, kā vēlas.

Raksts ir kā reklāma viņam kā režisoram, bet antireklāma partijai Saskaņas Centrs, kura uzpērk večiņas par vienu autobusa biļeti! (pats Hermanis tā teica intervijā) Bet tiem nelaimīgajiem pensionāriem ir svarīgi, ka viņi var braukt par velti. Un tajā mirklī nav svarīgi zināt, ko sola citas partijas, jo solījumi jau tāpat nekad netiek izpildīti. Nedzīvoju Rīgā, tāpēc Ušakovs mani tā nesatrauc, bet atzīšos, kaut kādā veidā viņš panācis radīt par sevi labu iespaidu, kaut vai ar tiem diviem kaķēniem, kas skraida pa Rīgas Domi. (un te nav tik svarīgi, kāda ir viņa tautība)

Rakstā viņš cenšas sevi izcelt citu vidū kā izredzēto, Jēzu, kas mūs glābs no ciešanām. Un tas mani kaitina. Bet es jau arī esmu tā neizglītotā muļķe, kas sastāda vairākumu, kuram nekad nav taisnība. (tiešs Hermaņa izteikums)

Dusmas pārņem, bet varbūt tieši tas ir tas, ko gribēja panākt Hermanis. Kas to lai zina? Viņš visās intervijās varēja melot, lai tikai veidotu savu ideālo tēlu tālāk- kā latviešu patriotu, glābēju no mums pašiem.

Otrais īsais ziņojums, ko var izlasīt JRT mājaslapā, izraisa neizpratni. Viņš kūdīja visus, visi sāka runāt, bet tagad viņš saka, ka diskusija nav izdevusies un politiskā teātra žanrs Latvijā ir miris, pat nepiedzimis.

Iepriekš kā diktators skaļi pauda savu viedokli, bet tagad gaužas kā mazs bērns, jo pasākums nav izdevies. Ir bijis daudz negatīvu komentāru un atsauču uz viņa interviju, ir bijuši pat draudi režisoram un izteikumi, ka mākslā nevajag iejaukt politiku.

Izskatās, ka viņam tikai gribējās pabojāt Saskaņas centra partijas reitingus vēlēšanās (lai dažas večinas neatdotos par autobusa biļeti), jo šobrīd viņš vairs negrib cīnīties, jo viss jau ir galīgā d****, un viņš tur vairs neko nevar mainīt.

Kā ar izrādi, tā ar intervijām viņš manipulēja ar skatītājiem, kas viņu jau pazīst kā izcilu režisoru, spilgtu, radošu personību. Viņš manipulēja tāpat kā partijas ar savām priekšvēlēšanu reklāmām: tukši vārdi, tukši solījumi…

Tātad viss ir atkarīgs no skaļākā vārda un varas? Visi ir dumji un visi pērkami? Vai partiju dotās mantas, kas neko nemaksā, vai izrāde, par kuras biļeti jāmaksā 15 Ls ir vienlīdz vērtējami mēģinājumi uzpirkt balsis?

Es neaizgāju balsot, jo tajā dienā nebiju Jūrmalā. Es baudīju dzīvi, es izdzīvoju to mirkli. Un tagad daudzi teiks- cik tas ir bezatbildīgi, es taču nedomāju par savas pilsētas nākotni! Bet, piemēram, pēc Hermaņa domām, ir jāmaina visa valsts iekārta, lai kaut kas uzlabotos, bet tā kā tas tuvākajā laikā nenotiks, tad vajag domāt pašiem ar savu galvu!

Padod šo rakstu tālāk! Facebooktwittergoogle_plustumblrmailby feather

, , , , , , , , , , ,

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *